sobota 15. října 2011

Banky a běžné účty

V Urbaně je nádherné pozdimní počasí -- jasno, 12°C, vítr akorát na pouštění draků. Vrátili jsme se z prádelny (o tom Gabča napíše dneska odpoledne), po obědě se půjdeme podívat na basket a americký fotbal , už se moc těšíme. O čem chci ale psát teď jsou banky a kreditní karty, jelikož jsme včera večer absolvovali velmi zajímavý seminář od jednoho z členů místní komunity. Protože jsme se toho dozvěděli dost, v tomto příspěvku napíšu pouze o bankách a v dalším se pak budu věnovat kreditním kartám.

Došli jsme na místo konání, jedna mini místnost udělaná z volného apartmánu -- říkají tomu Learning Resource Center. Říkali jsme si, jak se tam všichni ti lidi vejdou ale nakonec jsme tam byli jen my dva :-) Ničemu to ale nevadilo, aspoň to bylo takové komorní a na všechno jsme mohli v klidu zeptat. S tutorem jsme se seznámili, jmenoval se Imir, věk kolem 35. Tipl bych, že je z Iránu, žije a pracuje tu se ženou už nějakých 10 let. A teď co jsme se tedy dověděli o bankách a účtech.

Banky se dají v zásadě rozdělit na dvě skupiny: lokální a globální. Lokální jsou většinou omezené pouze na jeden stát, globální mají pobočky a automaty po celých Spojených státech, případně i v zahraničí. Výhodou účtu u globální banky je tak určitě lepší dostupnost peněz při cestování, možná taky jistá finanční stabilita -- za poslední 3 roky zkrachovalo několik desítek bank a v drtivé většině šlo právě o banky lokální. Na druhou stranu, velké banky měly také obrovské potíže a většina jich přežila pouze díky masivní intervenci federální vlády, vykoupené obrovským zadlužením a nutností tištění nových dolarů.

Co se týče účtů, běžný účet jak ho známe z ČR se nazývá "checking". 99% účtů je zdarma -- vedení debetní karty, výběry z vlastních bankomatů, transakční poplatky apod. -- pouze stačí dodržení nějaké snadné podmínky, typicky: držet stav účtu nad $100 (u lepších účtů $300 nebo $500) nebo mít příchozí platby v rámci měsíce alespoň za $500 nebo alespoň 5x (10x, 15x) za měsíc použít debetní kartu. Když jsem Imirovi říkal, jak je to v ČR (poplatky za všechno možné), tak říkal, že to v USA bylo taky, ale skončilo to prý tak před 15 nebo 20 lety. Občas také banky lákají jednorázovým bonusem pří otevření účtu (připíšou vám $100) nebo na bonus za přivedení nového klienta ($25).

My si v pondělí otevřeli účet u TCFBank, se kterou má dohodu naše univerzita, pobočka tak má sídlo přímo v kampusu. Jde o menší globální banku. Primárně nás k brzkému otevření účtu vedla potřeba uložení dolarů, které jsme si vezli v hotovosti s sebou. Nakonec nebyly potřeba, takže nám většina zůstala v hotovosti v peněžence. K otevření účtu dostaneme bonus $100, pokud během 60 dnů alespoň 10x použijeme debetní kartu. Ta nám dojde přístí středu, myslím že získat danou odměnu nebude problém.

Bohužel náš účet od listopadu bude pro bezplatné vedení vyžavovat 15 odchozích plateb z účtu. Sice libovolnou cestou -- platba kartou, výběr hotovosti, bezhotovostní platba, šek -- v kombinací s kreditní kartou (viz dále) bychom to ale nemuseli každý měsíc splnit a akorát by nám strhli $10. Takže je možné, že jen vyberem bonus a jakmile to bude možné (pokud mají nějakou minimální dobu otevřenosti účtu kvůli bonusu) a otevřeme si účet u banky, kde stačí držet stav účtu nad nějakou hranicí nebo mít dostatečný objem příchozích plateb (univerzita bude Gabču platit bezhotovostně převodem na účet).

Doufám, že jsem vás neunudil k smrti, pokud jste dočetli až sem a máte nějaké dotazy, neváhejte je napsat do komentářů :-) Nově je možné přispívat i anonymně. Můj další příspěvek bude o kreditních kartách -- typickém rysu amerického stylu nakupování.

1 komentář:

  1. Ahoj bracho už se těšíme na další příspěvky.A posílejte fotečky jsme zvědaví.Tady zima rano minus 5.

    OdpovědětVymazat