Můj první den v práci byl 16. leden, abych dokončil papírování a vyzvedl si notebook, jel jsem do kanceláře v Chicagu. Trochu jsem měl obavu z toho, jak se mi podaří najít spojení, ale nakonec je to docela dobré. Po sedmé ráno mi jede autobus z Champaing, kolem desáté jsem v Chicagu (autobus naštěstí jede až poměrně blízko do centra) a po půlhodinové procházce jsem v kanceláři. Zpátky pak jedu v sedm večer a doma jsem kolem půl desáté. Není to tak zlé, ale i tak to absolvuji naštěstí jen jednou až dvakrát za týden, zbytek času můžu pracovat z domu. Taky mě mile překvapila cena jízdenek, za zpáteční chtějí jen 23 dolarů. Tedy v případě že si ji člověk objedná přes internet, aspoň tři dny předem a vytiskne si ji doma.
V práci jsem dostal notebook, Dell XPS 15, vypadá sice trochu ošklivě a při zatížení procesoru je poměrně hlučný, ale jeho kvality jsem zjistil záhy. Je neuvěřitelně výkonný, má v sobě core i7 procesor, 8GB RAM a SSD. Hned jsem si na něj vedle Windows 7 nainstaloval Ubuntu Linux a myslím, že mi bude k práci celkem vyhovovat :-)
V práci jsem začal celkem zostra, můj mentor Mike (jeden z chlapíků, kteří mě dusili na interview v prosinci) se mi začal věnovat a zasvěcovat mě do práce. Mike je neuvěřitelně zkušený, výkonný a stíhá několik věcí najednou. V kanceláři jsem byl celkem tři dny za poslední dva týdny, každý z těch dnů Mike strávil prakticky celý na telefonu (zhruba jednou za tři hoďky si odskočil na záchod nebo snědl koblihu) a telefonoval s různými lidmi a diskutoval nad různými projekty. Píše všemi deseti, takže když mi občas něco ukazuje, nestíhám ani sledovat, jaké příkazy do konzole posílá :-)
Zatím tak v práci hodně studuju, hlavně ladění výkonu Java aplikací, ke kterému jsem se ve své kariéře zatím moc nedostal, a tak to příliš neovládám. Konečně jsem se i dostal k nějakému kódování, Mike mi ukázal jejich proces vývoje a že si mám vybírat chyby v Liferayi, pokusit se je zreprodukovat, znalyzovat a pokud budu vědět tak i opravit. Mike na dalších několik týdnů jede do naší pobočky v Číně, takže s ním budu komunikovat jen po internetu.
Velmi příjemnou věcí v USA je systém, jakým vyplácejí mzdu. Na rozdíl od ČR je tu víc variant, jak a kdy se plat zaměstnanci předává - buď každý týden, každý druhý týden, dvakrát za měsíc a nebo jednou za měsíc. U Gabči na univerzitě je to jednou za měsíc, ale v Liferayi je například výplatním dnem každý druhý pátek. Ale co je hlavní, člověk dostane peníze na účet vždy hned poslední den, za který je placený. Já tedy s mým nastupem v pondělí 16. jsem první výplatu na účet dostal už včera, 27. ledna :-) Z dlouhodobého hlediska je to samozřejmě jedno, ale když clověk v nové práci začíná, je velmi příjemné vidět finanční kompenzaci tak brzy a ne třeba až za 45 dnů.
První výplata mi tedy přišla, ale už je zase v tahu :-) Jak jsem již psal, koupili jsme si vlastní auto. Je to Volvo S60 z roku 2002, 2.4l turbo, s pohonem všech kol. Už dříve jsem na podobná auta narazil u různých dealerů nebo v inzerci, jejich design se mi velmi líbil, ale většinou byla dost drahá. Teď v pondělí se ale na Craigslistu (internetový inzertní server, v USA velmi hojně využívaný k jak soukromé, tak komerční inzerci) objevil inzerát od člověka z Urbany, že prodává toto auto z důvodu stěhování do vzdálené části USA. Jak jsme později zjistili, Thomas - tedy prodávající - pracuje na na místní univerzitě, dokonce také v oblasti biologie (prý studuje spermatogenezi, říká Gabča, já jejich rozhovoru moc nerozuměl :-) Spolu s celou rodinou se v létě stěhuje za další kariérou do Texasu a jelikož bude určitou část roku ještě dojíždět zpět do Urbany, rozhodl se koupit si nové auto a své Volvo nabídnout k prodeji.
Domluvili jsme si tedy prohlídku na úterý večer, Thomas bydlí asi 10 minut cesty od nás. Sice jsem to trochu hledali a dvakrát se vraceli, ale nakonec jsme dojeli k jeho domu a šli se podívat na auto. Seznámili jsme se, krátce si popovídali a jeli se s autem projet. Do ruky mi auto sedlo hned jako ulité, jeli jsme i po dálnici, na které jsme trochu víc šlápl na plyn a rozjelo se bleskurychle na 80 mil za hodinu. 200 koní s turbem je poznat :-) Dojeli jsme na parkoviště k Walmartu, našli dobře osvětlené místo pod lampou a auto si pořádně prohlídli a ptali se na všechno možné. Thomas byl velmi ochotný a vše nám do velkých detailů popisoval, včetně věcí co v autě trochu zlobí. Působil velmi poctivě, auto se nám taky zamlouvalo, domluvili jsme se tedy, že ho ještě vezmeme k mechanikovi a pokud ten nic zásadního nenajde, auto si koupíme. Servisní prohlídka dopadla podle předpokladů, mechanik auto velmi chválil a krom minoritních problémů a opotřebovaných brzd na zadní nápravě (o kterých nám Thomas už předem řekl) nic nenašel.
Plácli jsme si a na páteční ráno si domluvili předání. Výplata z Liferaye dorazila podle předpokladu, jeli jsme tedy do banky vybrat peníze. Část jsme vybrali ještě z českého účtu, sice jsme původně nechtěli, ale auto se nám líbilo, takže jsme nad tím nakonec přivřeli oči.
Sice jsem se dneska pěkně rozepsal, ale neodpustím si ještě jeden odstavec o bance. Thomas nám poradil, že pokud chceme vybrat větší peníze a nechce se nám do banky (nebo ta má ještě zavřeno), máme využít "drive through bankéře", který má většinou otevřeno o pár hodin dříve než samotná pobočka. Koukali jsme jako puk :-) Člověk dojede autem k interkomu, stiskne tlačítko a baví se s bankéřem, který je v nedaleké pobočce za sklem. Z auta jsme na něj dokonce viděli. Interkom je sice fajn, ale výběr by nefungoval bez jistého fyzického přenosu. No a ten je zajištěn potrubní poštou, tlačenou tam a zpět vzduchem. Klient a bankéř si mezi sebou posílají plastové kontejnery, my poslali pas a platební kartu, spolu s vyplněným požadavkem na výběr peněz a banéř nám za pár okamžiků zpět poslal obálku s penězi. Parádní - rychlé, bezpečné, pohodlné :-)
Na závěr pár fotek, naše krásné nové auto a můj pracovní notebook. Mějte se hezky, přeji pěkný zbytek víkendu.
Fotky našeho Volva a počítače |
To teda neni moc americke auto :D
OdpovědětVymazatA autoškolu jsi dělala v USA nebo ještě před odjezdem?
OdpovědětVymazatPokud chces mit americky ridicak, musis si ho udelat az v USA, podle pravidel statu ve kterem bydlis. Vetsinou to nema formu autoskoly jako v CR (teoreticka vyuka, desitky hodin rizeni, vysoka cena) - je na tobe jak se naucis ridit a pravidla, pak staci jen za $30 dolaru udelat pisemny test a jednu jizdu s inspektorem a ridicak je tvuj.
OdpovědětVymazatAspon tak je to v Illinois., par detailu v tomto prispevku:
http://sustacek.blogspot.com/2011/12/shaneni-auta-na-zkousky-prvni-pohovor.html