čtvrtek 2. ledna 2014

Kalifornie 2013 #2 - San Francisco, Muir Woods, Alcatraz

Po odjezdu z Hollywoodu v úterý ráno jsme se vydali na severozápad, směrem k pobřeží. Dopravní provoz v Los Angeles může být nepředstavitelnou noční můrou, my ale naštěstí viděli míle stojících aut pouze v protisměru - odjížděli jsme kolem deváté ranní - a jakmile jsme se dostali z údolí přes hory (zhruba během hodiny), provoz značně prořídl. Naší první zastávkou byla Santa Barbara, jenom kvůli tomu jménu :-) Prošli jsme se po pláži a zasnili se jak parádní by to muselo být, mít tady dům na pláži :-)

To už jsme ale jeli po přímořské silnici, vlevo oceán, vpravo hory, cesta byla nádherná. Dalším místem kde jsme měli naplánováno strávit pár chvil byl San Simeon. Jeden kolega z práce mi ho doporučil jako skvělé místo, protože nedaleko města je státní park s proslulou pláží se spoustou tuleňů a rypoušů sloních. Místo se nám podařilo najít a bylo to parádní, viz fotky a videa :-)

Vlevo: hod pískem, frk a klokotavé volání samce ve vodě. Vpravo: pokus o pohyb směrem do vody, napotřetí to dal :-)

Pak už nám jen zbývalo dojet do Monterey, kde jsme nocovali. Posledních asi 50 mil bylo po úzké "okresce" vytesané do pobřežních útesů - vlevo často sráz do moře, vpravo skalní stěna, místo tak akorát na dvě auta. Jelikož jsme tohle absolvovali už po setmění, občas jsme měli trochu obavu, co bude za další zatáčkou. Aspoň že jsme jeli na straně se skalní stěnou a ne u srázu do moře jako auta v protisměru :-)

Ve středu ráno jsme vyrazili směr San Francisco. Cestou jsme jeli přes Sillicon Valley, a tak jsme se jako správní nerdi samozřejmě museli zastavit u alespoň pár míst. Volba padla na Apple a Google, udělali jsme pár fotek a zase jeli dál. Ve středu jsme měli především v plánu navštívit národní monument Muir Woods, asi hodinu na severozápad od přejezdu přes most Golden Gate. Muir Woods je chráněný kvůli obrovským stromům - Coast Redwood, které se v této oblasti vyskytují. Pár informací o těchno stromech je v popiscích u jejich jednotlivých fotografií.

Čtvrteční ráno jsme strávili klidným přesunem do doku v San Franciscu, kde jsme měli objednaný výlet na Alcatraz. V půli 19. století byl původně vybudován jako vojenská pevnost na obranu zátoky, postupně byl stále více využíván jako vojenské vězení a konečně během 30. let 20. století se stal federální věznicí s nejvyšší ostrahou. Věznice byla uzavřena v roce 1963 z ekonomických důvodů, kvůli vlhkému klimatu bylo nákladné věznici neustále opravovat, a tak vláda rozhodla o jejím uzavření a přesunutí vězňů do jiných zařízení.

Podle oficiálních záznamů se z věznice nikdy nikomu nepodařilo uprchnout. Trik je ovšem v tom, že k naplnění definice "úspěšného útěku" je nutné potvrdit přežití uprchlíka, což by ale znamenalo jeho dopadení a pak by se zase nejednalo o útěk úspěšný, protože by zase hned putoval do vězení :-)

O útěk se behěm 30 let, kdy ostrov fungoval jako federální věznice, pokusilo mnoho jednotlivců či skupin vězňů (více viz. například seznam a popis jednotlivých pokusů na anglické Wikipedii), z ostrova se podařilo uniknout pravděpodobně pouze třem vezňům v roce 1962 - byli to Frank Morris a bratři John a Clarence Anglinovi. Jejich případ byl po vyšetřování vedeném FBI po dvou desetiletích uzavřen s tím, že se nepodařilo bezpečně zjistit, zda při útěku zemřeli nebo se jim podařilo uniknout. Dozorci a spoluvězni spekulovali, že nejpravděpodobnější je jejich zmizení v některé z latinskoamerických zemí - před útěkem se všichni za pomocí vězeňské knihovny učili mluvit španělsky.

Věznice si zahrála v mnoha filmech, nejznámějším je zřejmě Útěk z Alcatrazu  s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, který pojednává o výše popsaném útěku z roku 1962.

Po návratu z ostrova jsme si trochu prošli San Francisco, svezli se známou otevřenou tramvají (viz. fotky) a k večeru vyrazili z města pryč, směr jihojihovýchod. Poslední částí našeho cestování po Kalifornii byla dvoudenní návštěva Death Valley (Údolí smrti). Nevěděli jsme úplně přesně do čeho jdeme, jaký park bude, nakonec se to ale ukázalo - spolu s Alcatrazem - jako nejzajímavější místo celého výletu. Na Death Valley si necháme dostatek prostoru a popíšu ho v následujícím, již finálním příspěvku z naší pouti po západním pobřeží USA.

Druhá porce fotek z Kalifornie

Žádné komentáře:

Okomentovat